2007. november 30., péntek

Az enterprise dinoszaurusz

Találtam egy nagyon érdekes prezentációt, ami érdekes oldaláról közelíti meg a szoftver-komplexitás és evolúció kérdését. Ezt szivesen megmutatnám azoknak a távoli ismeretlen kollégáknak, akik fejéből az olyan architektúrák kipattantak, mint a 31 virtuális gépen futó csodaalkalmazásunk - ami megdöbbentő módon mégiscsak egyetlen weboldal.

2007. november 22., csütörtök

Ari Zilka a pojo-król

Ezt a mai nap szög-fejentalálásának minősítem.
I am not saying clustering APIs are bad, I am just saying that people when presented with the opportunity to use Java primitives will go back to the Java primitives over big enterprise-y type architectures.
Infoq interview.

2007. november 21., szerda

JUM 2007-11-21

Most a létszám lényegesen magasabb volt, nem számoltam, szerintem úgy 20 fő lehetett.
  1. Tvik: Android - Rövid és hatékony betekintés az Android világába azoknak akik nem lógtak a témán az utóbbi két hétben. Jó volt kicsit a hype nélkül hallani a dologról, így már van elképzelésem van arról hogy hol fog a technológia elhelyezkedni.
  2. Czimmermann Gábor: Glassfish - Hát nekem ez az alkalmazás szerver téma mindig marad ott, hogy használjuk azt ami elég kényelmes fejlesztésnél és megbízható üzemeltetésnél.
  3. Auth Gábor: MDA - Gábor megint hajmeresztő dolgokat mesélt és mutatott be. Gázos UML eszközök, kicsit keverős fejlesztési menet, ilyesmi. Van értelme ennek az MDA dolognak, de nem így, úgyhogy csak óvatosan ezen az aknamezőn.
Végül nem kaptam választ arra, hogy kivel futhatok össze a JavaPolis-on, úgy tűnik senki ismerőssel. Sebaj, akkor most nem klikkesednek a magyarok, majd próbálok kapcsolatépíteni.
Valaki még feljött azzal, hogy kevesen jelentkeznek előadni. Én a legkevésbé sem érzem magam hibásnak, ajánlottam a flex+xfire+spring+JPA ötpercest, csak senkit sem érdekelt :)

Egy kis konstruktívnak szánt kritikát idetolnák még a végére. Elmondja X az előadását, felmerülnek kérdések, az odáig oké, csak az Y szofter nagyon mély dolgai engem már nem érdekelnek, láttam ott a jobbszélen is embereket akik másról beszélgettek már. Valamilyen korlátot kellene szabni ennek a kérdezős időnek, erősíteni a sörözést. Igen, ez most newtech-es koppintás, de hát ha egyszer jól csinálják, akkor nem szégyen tőlük tanulni...

Enterprise software development process

Rövid, kicsit szúrós mese a policy-k kialakulásáról, egy munkatársamtól, aki azt hiszem már nem itt dolgozik...
Vegyél egy tucat majmot, zárd őket egy ketrecbe, a ketrec közepére tegyél egy banánt és tegyél rá egy automatikát, ami hidegvizes zuhannyal árasztja el a majmokat ha megmozdíjtják a banánt.
Az első néhány kellemetlen élmény után a majmok felfogják az összefüggést a zuhany és a banán között, és megverik azt a társukat, amelyik megpróbál hozzányúlni a ketrec közepén lévő banánhoz.
Lassan cseréljük le a majmokat. Az újonnan jövő majmok nem kaptak a zuhanyból, de őket is megverték akkor amikor próbálkoztak, később pedig ők is részt vettek a mégújabb majmok megnevelésében.
Lassan akár ki is iktathatjuk a hidegzuhanyt, már talán egy majom se tudja hogy mi lesz akkor ha hozzányúl a banánhoz, de fentmaradt a policy.
Nyilván az a mese egyik éle hogy az ember nem szereti ha majomhoz hasonlítják.

A másik viszont az, hogy sajnos tényleg így megy a dolog egy nagyvállalatnál. Nem majmokkal hanem emberekkel , mégpedig a szoftverfejlesztő részlegen is. A körülöttem lévő emberek közűl senki se tudja megmondani hogy miért úgy csináljuk, ahogy csináljuk, söt egyetértenek abban hogy egy talicska .... az egész. Viszont amikor azt mondom hogy akkor ma jön az óberhé, beszéljünk vele, hogy a rendszer, amit írt vagy csak bevezetett, amikor még szoftverfejlesztő volt -na az se ma volt-, az nekünk nem kell, mert mi már nem is JSP-ket írunk és nem egyenként akarjuk kitenni a módosult file-okat, akkor persze csendben szeretne mindenki egyetérteni.

Hát így soha nem fog kiderülni hogy a hidegvizes zuhany automatika működik-e még. De ha működik is, nem inkáb azt kellene kiiiktatnunk?

2007. november 16., péntek

Felkelt a nap

Ez landolt a postaládámban az elöbb...

Kedves Partnerünk!

Ezúton szeretnénk meghívni a “Sun Java Café” rendezvényünkre.

A rendezvény célja, hogy a fejlesztői konferenciához hasonlóan naprakész, korszerű, a fejlesztők áltak közvetlenül is használható tudást adjon át a résztvevőknek. A Sun Java Café-t szeretnénk rendszeresen (2-3 havonta) megrendezni, ahol az ismeretátadás mellett célunk egy valódi fejlesztői közösség létrehozása. Terveink között szerepel a Sunos eszközökön túl általános, a Java mint platform újdonságainak bemutatása is hazai és külföldi előadók bevonásával. Hosszú távú célként szeretnénk, ha az így kialakuló fejlesztői közösség egy magyarországi Java Felhasználói Kör (Java Users Group) alapját tudná adni.

Úgy látszik a Sun-nál is rájöttek arra, hogy van igény itthon is java életre. Szerintem egészen jó blogok mennek, a JUM is megy, a javalista is... Magyarországon általában minden megy, amiért nem kell fizetni.
Szerintem lehetett valami ihlető erővel a JUM, olyan JUM-osan hangzik, csak SUN-módra fűszerezve :)

2007. november 11., vasárnap

Netbeans 6 beta2 testdrive hétvége

Az eclipse-em lehalt valami furcsa oknál fogva, valószinűleg egy fedore update lehetett a ludas, mert az alap eclipse is meghal fél óra alatt. Mivel nem volt kedvem kidebugolni, lehúztam egy netbeanst.
Nos a netbeans 6 béta vicces módon egyszer se szállt el, egyetlen érthetetlen hibaüzenetet nem tolt az arcomba, teljesen jófiú. A maven pluginja zseniális, editálod a pom.xml-t, és ő meg közben lehúzza a jar-okat. Jobb klikk, szedd le a forrást is. Ez csak majdnem jó, mert egyszer összebarmolt nekem jarokat és kénytelen voltam letörölni őket. Ebben persze lehet hogy megint nem a maven plugin volt a ludas, de ki mászik ebbe bele...
Viszont van az egész netbeans-nek pár számomra furcsa dolga.
  • Ami eclipse-ben source -> generate getters + setters, az netbeans-ban insert code -> getters VAGY setters. Miért nem lehet a kettőt együt?
  • Ctrl-space, és felhozza nekem azt az 1 választási lehetőséget amit ő gondolt, aztán mégegy ctrl-space és akkor a többit is ami van. Hmm, ez vajon miért...
  • Code completion-nál behelyettesíti azt a változót, amit megfelelő típusúnak talál. Na ez hiába handy néha, ezt ha megtalálom hol kell, azonnal kikapcsolom, mert olyan tréfás dolgokat írt a kódba mint assertEquals(obj, obj) (ami tautologikusan igaz, ezért kár lenne hajtani a procit) Írhatná oda inkáb a paraméter nevét, majd átírom.
Végülis frankó ez a netbeans, de kérem vissza az eclipset mindenféle plugin nélkül.

2007. november 9., péntek

Wanted

A legjobb tréfa, amikor a saját munkaadóm legeslegfelső képvieslőjének levelét spam-nak minősíti a céges levelezőrendszer.

Na viszont...

Mostanában írtam egy rakás kis progit, amik amolyan apró állandóan futó scriptféleségek. Különböző szolgáltatásokkal (wikipedia, rss feedek, satöbbisatöbbi) kommunikálnak és ezek a külső szolgáltatások természetesen időnként magukba zuhannak. Ilyenkor persze mit tehetet az ember, lelövi a kis szkriptet, majd ha felszállt a remote rendszer, újra felstartolja. A többi persze megy tovább, the show must go on.
Na, erre a fajta dologra régen ott volt a loom, meg a többi avalonos szerver. Egyetlen VM, több alkalmazás benne és JMX-en keresztül lehetett bütykölni őket. Pontosabban ezek még most is itt vannak, csak azért meggongolandó hogy kellenek-e. Mert például bizonyos dolgokat nem tudnak, amik amolyan nice to have dolgok, például shared erőforrások, például JDBC DataSource, JMS, ilyenek.

Egyrészt fel kellene kutatni a létező megoldásokat:
Másrészt idefelé bóklászva kitaláltam egy saját megoldást is, persze utálok programozni, úgyhogy erre nem szivesen fanyalodnék, de egy saját megoldást könnyen össze lehetne hozni springgel, és POMStrap-pal, mivel persze maven-t használok úgy is minden fusi cuccomra. Tulajdonképpen pár classloaderrel kellene kiegészíteni, meg egy management felülettel, a többi elég evidens.

Ez kavarog most a fejemben. Meg egy mocskosul durva MSSQL-szívás erről a hétről, igazi enterprsie mese.