2008. május 29., csütörtök

JUM hogyistovább

Na, szóval a következőképpen zajlott a JUM "szervezői" gyűlése. Összefutottunk a Moszkva téren abban a kis kertes kocsmában, első körben mindenki elmondta hogy mi az amin változtatna.
Ahogy nekem leszűrődött a nagy összhang, mindenkinek kb ugyanaz volt, ami szúrta a szemét.
  • Kicsit elkanyarodtunk az eredeti JUM ötlettől.
  • Lassú, döcögős, néha minden ok nélkül várunk
  • Néha összeszedetlen, néha nem tudjuk hogy ki következik, egyáltalán mi is lesz műsoron.
  • Karenin felvetette hogy a honlap nem túl fullos, szerintem ez nem olyan nagy baj.
  • Viszont hogy nincs online verzió, az némileg nagyobb probléma
  • Az, hogy utólag szedegetjük össze az előadók blogjaiból a prezentációkat, na az is lehetne jobb.
  • Szintén Karenintől: nincs név konvenció. JUM versus Java Paláver. A domain JUM, de mindenki másként hívja. Én szeretem a TLA-compliant dolgokat :-)
A következő megoldások körvonalazódtak a formára vontakozólag:
  • Lesz hoppmester. A személye mindig változik, nehogy megutáljuk. :-) Mindenesetre ő fogja lökdösni az előadókat. Időkeret lesz, de nem volt szó stabil méretről. Majd a téma eldönti. Ennek a pontos hogyanait és mikéntjeit még azért le kellene tisztázni szerintem.
  • Az előadás anyagát (prezentáció, kód) előre be kell küldeni majd. Egy héttel a JUM elött ebből leszűrődik hogy miről lesz téma. Kérdés: ki fogja leszűrni és pontosan mi alapján?
  • Online verzióra pl a ustream.tv
  • Jobb marketing (logo?)
Tartalom újítások:
  • Több részvevői interakció. Lehet minden JUM-on lesz vitázós rész.
  • Hazai projectek fejlesztőit meghívnánk
  • Céges emberek meghívása, például az IBM-es srác előadása nagyon pöpec volt. Motiváció a cégeknek: lehetőség a technológiáik bemutatására, embertoborzásra, kis ismerkedés, ilyenek. Persze marketing nem jöhet szóba. Szakmai tartalom, BS nélkül. Ezért is jó lesz, ha be kell dobni előre az előadás anyagát.
Szóval az önszerveződést felváltja egy minimális kontrol, továbbra is bárki jöhet elmondani hogy mivel foglalkozik, végighalgathatja az előadásokat, és továbbra is totál ingyen. Ne igyál higítottsört se a büfében érte, tényleg ingyen van :-)
Ja és hogy mikortól lesz ez? Nyáron talán valószinűtlen, kora ősszel inkáb. Addig szerintem még elég sok dolgot le kellene tisztázni, de -most még- bőven van időnk. Megcsináljuk, aztán meglátjuk. Majd addig talán hoppmesterkedek és kérdezősködök hogy mi hogy megy, csak hogy el ne felejtődjön a lista :-)

Ennyi jutott eszembe így egy héttel utána. Írtam jegyzetet is persze, csak bent hagytam a fiókomban. Úgy a hasznos ám...

2008. május 23., péntek

Flexclipse update site

Eszembe jutott, hogy van egy szerver accountom még valahol Ámerikában, úgyhogy gyorsan reggel feldobtam rá a flexclipse update site-ot. És itt van:

http://ghoul.fastcrypt.com/~lazlo/flexclipse-update-site/

Az URL egyébként remek példája annak amit mondtam JUM-on a Flex vs Openlackó ügyében. Azaz hogy ezt a László nevet nem igazán tudják leírni külföldiek.

2008. május 21., szerda

JUM gondol gondol gondol

Ma este JUM megbeszélés. Én akkor összeírnám hogy én milyen problémákat látok. Magánvélemény rovat. (viszonylag sok rendezetlen gondolat következik)
  1. Általában nem pörgősek a prezentációk. Szerintem ez az iskolai élményeinkből jön. Unalmas egyetemi előadások, ahol bejött valaki és ledarált valamit. Szerintem ez inkáb időigényes mint hasznos. Majdnem mint egy egyetem. A tartalma viszont jó volt az előadásoknak, meg a felkészültséggel se volt baj, csak cammogós lett.
  2. Néha nincs elég előadó. Lehet, hogy elöbb össze kellene gyűjteni a témát, aztán kellene időpontot kitűzni. A másik orvosság talán ha többen jönnének egy-egy apró témával. Ezt csináltam az elmúlt egy hónapban, ilyen csúnyaságok voltak benne, így oldottam meg, és az egészből a tapasztalat az hogy.
  3. Szerintem az is jó lenne, ha minden prezi és a hozzá tartozó kód fent lenne egy helyen. Hát a JHacks-on elkezdtem... Na majd ezen még rugdosok.
  4. Önszerveződésből következik hogy nincs házmester. Sajnos mégis lehet kellene valaki aki bevállalja néha a mumus szerepét és megmondja hogy akkor most letellett, az 5 perc szünet, a 30 percen túllépett az előadás, ilyesmi. És akkor este 10 elött hazaérünk, vagy több infót tudtunk bepakolni.
  5. Tök jó lenne ha a meg neten lehetne nézni azt, amiről lemaradtunk. Ezt nem nehéz megoldani, Karenin említett is pár megoldást. Akkor már csak egy 3000 forintos webkamera kell és egy 2000 forintos mikrofon, gondolom mindenkinek van otthon ilyen, sávszélesség is akad.
  6. Természetesen szükséges szocializálódni a lehetséges leendő, jelenlegi és volt munkatársakkal, csak közben ezt úgy kellene csinálni, hogy idegenek idejét ne pazaroljuk. Na itt most egyrészt magamra gondolok, mert közelebbről egyik aktív résztvevőt sem ismerem (annak ellenére hogy mindenkinek olvasom a java blogját akinek tudom hol van), de ha jön közénk bárki aki nem spanunk, akkor ugyanezt látja szerintem. A kocsmázós formációban egyrész ezért nem vagyok benne, meg persze bagószagúan sem akarok hazamenni.
  7. Néha nem elég összeszedett az előadó. Ez konkrétan magammal kapcsolatban. Mondjuk ezen nem lehet mit rúgni, többet kell készülni, meg gyakorlat teszi. Néha nagyon gyorsan akarok valamit elmondani és nem veszem észre hogy senki nem érti. Na erre kellene például egy protokol, hogy ilyenkor vág egy arcot vagy beszól, megdobál...
Körbenéztem a wikipédián a konferencia és antikonferencia stílusok között, csak hogy valamennyire képbe kerüljek. (Mert persze én sem voltam még semmi ilyesmin, én is itt lakok tanyán, Butapesten.)
  • Lighning Talk, leginkább ilyesmit próbáltam megvalósítani. Megvannak persze a korlátai. Mondjuk olyan nagy és különleges dolgokkal nem is foglalkozom, amire rá kellene fordítani hosszabb időt. Tucatprogramozó vagyok, ilyen terem minden fán.
  • Az OST-ből ajánlanám az alapelveket: akárki jön, akármeddig tart, annak úgy kellett lennie. Mondjuk hogy mikor kezdődik az azért talán mégsem mind1, térjünk a tárgyra és aztán mindenki menjen a dolgára.
Remélem hogy valami új és jó dolog sül ki az esti megbeszélésből. Talán egy olyan dolgot ki lehetne hozni, ami folyamatosan a felszinre került újdonságokat segít feldolgozni, ezekkel kapcsolatos ötleteket kicserélni.

Update
Végülis jó hangulatban és elég konstruktívan tellett a megbeszélés. Én nagyon pozitív eredményt várok attól, ha végigcsináljuk azt amit megbeszéltünk.

2008. május 13., kedd

Hétfő. Azaz kedd...

A hétvégi C++ agyeldobás közben tartottam egy kis szünetet és helyreráztam a flexclipse-ben a pluginek közti függőséget. Happy utalt rá hogy nem lesz egyszerű menet. Nem volt az :) sok helyen el lehet szúrni a dolgot. Még mielött elszúrnám valami új dolog kiépítésével, betageltem 0.1.4 verzióval. A 0.1.5 már túl lesz a belső átalakításokon és lesz hozzá update site. Aztán végre lendítek valamit a funkcionalításon. Hétfőn már ennek nem láttam neki, 7 nap gányolás (munkahelyi ganajazás és ELTE-féle C++) után a legkevesebb kedvem sem volt a szabadnapot gép elött tölteni. OKT, Börzsöny...

Egyébként, ajánlom mindenkinek ezt a kis jME izelítőt, amiben Pali gorillái is ott feszítenek :)

2008. május 10., szombat

Retrós

Évente egyszer meg kell tanulnom C++-ban gányolni (értsd: egyetemi szinvonalon programozni). Valahogy minden évben összebénázok magamnak valami ilyen tárgyat. A dologban az a vicc, hogy utána minden évben el is felejtem :-) Úgyhogy most szedegetem elő a dolgokat 7 évvel ezelöttről, akkor programoztam aktívan C++-ban. A régi rossz idők...
Néhány élmény:
  • Rettenetes reference-k után pointerekkel dolgozni. Nem annyira a garbage collector hiánya miatt, hanem mert állandóan azon kell gondolkodni, hogy amit most nézek az az objektum vagy egy pointer az objektumra. Ezzel kapcsolatban volt egy java.net-es poll.
  • A GCC hibaüzenetei gyakran elég félrevezetőek.
  • A namespace-k használata a java packagek után, hát nem túl barátságos.
  • Az IDE support jelképes. A Kdevelop szép, de a syntax highlighting-on kívül nem sokat tud adni a forráskód szerkesztéséhez, azt meg a VIM úgyis jobban tudja :-) Az eclipse C++ pluginja ezen a téren valamivel jobb, de sehol sincs a java pluginhoz képest.
    Végül visszatértem a régi jó vim + bash + make környezethez, az legaláb stabil.
  • Azzal sikerült megtréfálni, hogy nem dob ArrayOutOfBoundsExceptiont-t amikor túlcímezek egy tömböt :), sőt végre is hajtja, csak valamivel később dob egy hátast. Persze nem kell túlcímezni, meg ő honnan is tudná hogy túl lett címezve, de azért az nem mókás, amikor az ember keresi hogy vajon eddig hol túrhattott el valamit a memóriában.
  • A fordítási direktívák kivállóan alkalmasak az olvasó megtvesztésére :) remélem ilyen nem lesz soha java-ban.
  • Végülis én azért tértem át régen C++-ról java-ra, mert tetszett az, hogy mindenhez van szabványos API. JDBC, servlet, swing gui, ilyesmi...
  • A makefileok még egyszerűek, azt mindig is szerettem, de a gnu automake, autoconf, auto.* + m4 makrók káosza nálam mindig lerúgja a szíjjat. Ant, maven, és bármilyen java-ra írt build eszköz ehhez képest havaj.
Szóval kicsit olyan érzés az egész, mint újra felvenni a tegnapi zoknit.

2008. május 4., vasárnap

Flexclipse 0.1.3 - araszolós

Remélem jól tellett a hétvégétek, az enyém egész sűrű volt. Nem volt sokmindenre időm, de azt sikerült beledobni a flexclipse-be hogy egy saját file-ba dobálja be a konfigurációját. Eddig a project metaadatokat használtam erre. A project metaadatokat az eclipse a workspace-ben, de a project directory-n kívül tartja (a .metadata könyvtár, gondolom ismerős :) ) Most ez azért jobb, mert verziókezelőben meg lehet osztani, esetleg lehet generálni mondjuk maven pomból. Fel is tettem egy gyors howto-t az egész cuccról. Simán látszik belőle mennyire kezdetleges az egész :)

Most erről a verziókontrol dologról eszembe jutott hogy holnap reggel megint egy perverz verziókövetőt kell rugdalnom. Minden héten háború.

Update: Közben Happy kijavította egy elvetemült dolgomat a kódban, azaz megvan az első contributor :-) mégfontosabb hogy sok hasznos tanácsot kaptam. Hétközben remélem akadgat majd időm javítani a cucc kinézetét, és akkor lesz update site...