2008. június 26., csütörtök

Eclipse Demo Camp log

Tegnap mindannyiunk legnagyobb örömére kijött az eclipse 3.4, amit ma Eclipse DemoCamp-pel ünnepeltünk meg. Én csak az első 3 prezentáción voltam bent, sajnos a hőmérséklet kint legalább 5 fokkal alacsonyabb volt mint bent, és nem volt mindegy az az 5 fok. Lássuk...
  1. Bardy Szabolcs - Application model visualization using Eclipse GEF
    Nekem ez segített kicsit fellebbenteni a ködöt, ami az eclipse belső plugin rendszereit fedi. Magamfajta tucatprogramozókat nem érdekli az IDE infrastruktúrája, egész addig amíg valami lehetőséget nem látnak benne. Most már látok :) Volt demó is, ilyesmi. Kicsit az időben talán elcsúszott olyan dolgokon mint az MVC magyarázat, szerintem nincs ember aki nem tudná mi az.
  2. Szentiványi Gábor - Advances in TEAM
    Azzal az alcímmel, hogy hogyan fűzzük szorosabbra a földrajzilag elosztott fejlesztőcsapatunk kommunikációját. Ismerős probléma, aki ezt megoldaná nekem, az megcsinálná a munkám felét :-) Ez valami olyasmi lesz, mint az IBM jazz cucca. Eddig a jó hírek. Rossz hír, hogy a fejlesztés még csak most kezdődget, a weboldal például totálisan semmitmondó és volt itt valami kanyar a .net-tel és a visual studioval.
    Azt hiszem az IBM jazz már ingyér van, érdemes talán azzal kezdeni ismerkedni. Az IBM szoftverektől ments meg uram minket.
  3. Szántó Iván - Introduction to JBoss tools
    A JBoss eclipse-alapú fejlesztőkörnyezete. Régebben próbálgattam, a hibernate tools csodajó, de mióta JPA-t használunk már az sem rulz, a többi pedig szerintem csupa olyan dolog volt, ami benne van egy mezei eclipse-ben is. (Az "Eclipse for JEE developers" dologban). Viszont láttunk valamit a JBoss Seam-ból, ami első ránézésre handy kis RAD, szép IDE support is volt, viszont azok után hogy Iván cetliről átmásolt egy URL-t egy ajaxos komponensben valahova, nem biztos hogy bele mernék vágni. Nincsenek ilyen varázscetlieim :(
Továbbá megtudtam azt, hogy van aki kipróbálta a flexclipse-t :-) Köszi minden visszajelzésért mindenkinek, nagyon örültem, és amint normálisan rendbejön a jobb kezem és a közérzetem, folytatom a hegesztést.
Találkoztam eclipse gurukkal egészen nagy mennyiségben, például egy srác mesélt egy ötletéről amin dolgozik: egy pluginnal méri az időt, amit a kódod bizonyos részein töltöttél, és az alapján logol. Egész hasznos lehet ebből valamilyen riportot csinálni.

Holnap valószinűleg kicsit hittérítek WTP ügyben céges keretek között. Mi még mindig ant-tal buildelünk, a turnaruond nálam úgy 3 perc. Ezen szeretnék kicsit javítani. Például 3 másodperccel kibékülnék.

Ja és köszi a B2I srácoknak a szervezést, nagyon jó volt. Remélem legközelebb is lesz.

2008. június 13., péntek

Az ördög bal keze

Mostanában kicsit csend volt itt, elég sok meló van mostanában és -mint az közismert- vizsgaidőszak, az meg ultra-aljas egy dolog.

A flexclipse pluginnel kalapáltam kicsit szabadidőmben.
Elmesélem:
  1. Ami volt editor benne, azt az eclipse egy varázslója generálta. Első pillanattól biztos volt hogy ki fogom vágni, és ezt meg is tettem. Lecseréltem a WTP XML editorára. Ennek a pluginnak lehet bizonyos konfigurációt is passzolni.
  2. Például Hyperlink támogatás, code completion support, quickfix és quick assist.
  3. Vannak viszont a téren érdekes dolgok, például nem publikus apiba kell belenyúlni.
  4. Egyébként: megcsináltam a libraries támogatást, lehet majd swc library-kat belinkelni.
  5. Arra rásejtettem, hogy az eclipse önmagában is hatalmas API halmaz. Legalább olyan komplex mint pl a JEE.
Most elhúzok dokihoz, a vicc kedvéért ő fogja megmondani hogy most mi legyen a műsor. Ugyanis tegnap elütött egy barom, elég rondán megzúzta a vállamat. Lehet hogy egy ideig nem dolgozhatok, elég szar így bal kézzel. Viszont egy csomó időm lesz, mivel most sportolni se tudok járni. Olvashatok valamit például...

2008. június 5., csütörtök

Sötét felhők

Mostanában a dzone-n, a TSS-en és a javaforumon is, mindenki a java fejlesztésekkel kapcsolatos fájdalmairól beszél. Egyrészt sokan új dolgokat akar beleerőltetni a nyelvbe, másrészt pedig pedig a fejlesztési menet rettenetes dolgaira rázzák az öklüket.

Magánvélemény, észrevétel:
  • A problémák, amikkel foglalkozok nap mint nap, csak nagyon nagyon kicsi részben származnak a nyelv és a futási környezet hibáiból vagy korlátaiból. Tipikusan viszont nagyon sok alkalmazás build és deployment procedúrája olyan lassú, hogy egyszerűen alkalmatlan produktív fejlesztésre.
  • Érdekes, hogy amíg nem volt GPL a Sun JDK, addig sokkal kevesebb kritika érte a nyelvet.
Olvasgattam egy könyvet erről God Wants You Dead címmel (tréfás a címe, a borítója meg főleg), ami ír egy pár érdekes példáról azzal kapcsolatban, hogy a összetett ötletekkel (10 parancsolat, adófizetés, java programozás) kapcsolatban az ember hihetetlenül gyakran követi el azt a hibát, hogy egy csomagban fogadja el vagy utasítja el őket. Pont ugyanez van a java-val kapcsolatban. Össze lehet állítani olyan fejlesztőkörnyezetet, komponenseket, satöbbi, amivel produktívan lehet dolgozni java-ban is. Ingyen, természetesen. Ha valakinek ilyen problémái vannak, szerintem érdemes körülnéznie ebben a témában. Főleg kommunikációs kihívás az egész, valahogy meg kell győzni a munkatársakat az új dolgok előnyeiről.

2008. június 3., kedd

payware

Melóban olyan continuous integration szerverünk van, ami különböző gépekre telepített agentekkel buildel. Konkrétan teamcity, főleg a perverzió kezelő rendszerünk miatt lett ilyenünk, más nem nagyon akar vele együtműködni, meg persze mert csodaszép felülete van, mindenki szereti.
Mindenesetre van egy Web Service backenddel kommunikáló bean-ünk is (ja, majdnem mind az :-D), amit persze a többivel együtt letesztel. Minden megy mint a zsírozott villám.
Este fél hétig legalábbis, amikor már igazán mennék hazafelé, ha nem lenne a telefon a fülemre tapadva és nem villogna a desktopomon egy piros ikon hogy hibás a build. Hmm, mi baja lehet... Connection reset by peer. Lefuttatom a junit teszteket a saját gépemen, green line of happyness. Belenézek a szerver logokba hogy mi történik, és ekkor derül ki, hogy mivel ez egy ősi weblogic 8, ami csak 5 IP címről enged kapcsolódni a szerverhez (ezt valami memóriában tárolt listában tartja, szóval a restart reseteli a listát). Egy idő után mind a teszt szerver instance-ok (cluster, úgyhogy 2 IP), a build agentek (2 build agent, 2 IP), és a fejlesztők IP címei is bekerültek, onnantól meg a weblogic megtagadta a munkát mindenki másnak. Ennyit a per seat licenszes dolgokról, ezek a srácok arra pazarolták az idejüket, hogy az én időmet pazarolják.
Megoldás: Gyorsan bekonfigoltam egy apache httpd mögé. Mondjuk a mod_wl nem tud egynél több weblogic szervert használni, valahogy a WeblogicHost direktíva csak szerverre globálisan akar működni. Nem tudom miért, nem nagy feladat megoldani egy httpd modulban hogy VirtualHost-ban vagy Locale-ben is menjen.

A licenszelős dolgokkal mindig ez a baj, kifutunk a licenszből és akkor használhatatlanná válik, hazudozik, sztrájkol, ilyesmi. És még alapból is gyérek általában.