2010. január 27., szerda

todomap todo-list

A múlt hét elégrázósra sikeredett sajnos, 2 szerverleállás (az egyik 31 órán át) és 1 hálózatkiesés, munkahelyi túlórák és még egy otthoni gép-crash is nehezítette a munkát. A végére nem is lett belőle verzió és frissítés, nem is voltam itthon vasárnap.

No, most azóta rendberántottam az itthoni gépemet. Félelmetes, reiserfs volt a home partícióm! Legaláb 5 éve így lehetett, Hans Reiser legalábbis már 4 éve nem szívott szabad levegőt és még úgy 11 évig valószinűleg nem is fog. Én meg ilyen lusta vagyok, ennyi ideig rá se néztem, merevlemez csere alkalmával is talán csak dd...
Todomap: Egy kis tucat fejlesztés van készülőben:
  • Elkezdtem foglalkozni a külső rendszerek integrációjával. Hát ebből még nem sok látszik.
  • Spam-filter beépítéssel foglalkoztam, ingyenes akismet, írtam hozzá egy új API-t. Majd lesz később egyéb is integrálva, ezzel túlélem egy darabig.
  • Normálisan fog működni végre a könyvjelző funkció és a szavazás.
  • És dolgozok a tooltip plugin lehelyettesítésén, ami a nagy rakás javascript hibát csinálja.
Ennyi, nem sok.

2010. január 21., csütörtök

JUM XIII

Öregszik a JUM, már a 13. alkalmat tartottuk tegnap este.

Tvik: Scala

Érdekes összefoglaló volt a scala lehetőségeiről, nekem valahogy az volt az érzésem hogy minden említett dolga érdemelne egy külön előadást. A scala-ban egyszerűen túl sokminden van. Magánvélemény, de én kicsit zavarosnak tartom a kulcsszavait, egészen onnantól hogy object, ami egy olyan class, aminek nem lesz példánya, mert csak static metódusok vannak benne. Pedig az object az az osztály egy példánya lenne úgy általánosan OOP-ben, nem? Mindegy, még az olvasásra szánt könyvek sorában várakozik a scala kupac, remélem én is hamarosan többet fogok érteni belőle.

Verhás Péter: Velocitoro maven plugin

Ötlet maven pluginra. Maven plugint hébe-hóba hegesztek én is, (pl a kis jetty-gzip tákolmányom), tényleg majdnem olyan egyszerű, mint ant taskokat írni :-) A velocitoro statikus weboldalak generálására szolgál és így nagyon kevés (kb 0) tapasztalatom van ilyen projectekben, így csak az első impressziómat tudom megosztani: az nem igazán tetszett hogy a java és a groovy kód egybe van a html kódokkal és a velocity templatekkel. Az olyan kis rumli hangulatú dolog.

Auth Gábor: JBoss ESB

Legfőbbképpen ez érdekelt, szó volt a JBoss csodálatos új MQ-járól, ami 5x* lenyomja az ActiveMQ-t, a hiper-optimalizált ESB-jükről, amiben van minden, BPEL és mindenféle. Nem tudom mennyire értem jól a dolgot, üssetek ha marhaságokat hordok össze, de tipikusan arra használja az ember az ESB-t, hogy független rendszereket kössön össze velük. Akkor engem nem annyira a cucc sebessége érdekelne.
Én az ilyen vendor-binding dolgokból szeretek egy kicsit kimaradni. Jó stratégiának tűnik, ha meg akarod úszni a portolást miután az Oracle megvette a JBoss-t :)

*: bizonyos esetekben :-) másokban lehet még lassabb is, gondolom...

2010. január 19., kedd

Long live the VHOST!

Tegnap még annyira volt időm hogy találjak egy javascript hibát a kódban ebédidő körül. Csak pár ritka IP-ről észlelhető hiba (mint a munkahelyemé), a többi kliensről nem lenne semmi baj. Viszont 16:20-kor a szerver eltünt a netről és azóta se kép se ping. A teljesn szolgáltató (vpsplant.com) eltünt, valami súlyos problémájuk lehet. A hup fórumon se tud senki semmit. (Azért néha meglep hogy mennyit tudnak írni arról is hogy nem tudnak semmit :-) )

Szóval per pillanat ez a helyzet. A VPSPlant.com-ot azért kedvel[t]em, mert tulajdonképpen egy ebédem (kell nekem bankban ebédelni, na mind1) árából kijött a havi szerverbérlet. Szétnéztem, hogy mi a kínálat ha esetleg a vpsplant búcsút int. Nem túl tetszetős a kínálat, azért elég drága mind ahhoz képest hogy mégiscsak közös lóról van szó.
  • Az Amazon EC2-n 11.000 körül havonta, ráadásul ámerikában hostolva, Írországban drágább ha jól értettem.
  • Ebben az árkategóriában már dedikált szervert is bérelhetek 15.000 körül és akkor annak rendesen van memóriája, 2 proci mag, bőven merevlemez is és itthon van. Egy ilyenen például elmenne pár kedvenc kütyüm is, pl sonar
  • 5-6000 körül láttam colocation ajánlatot, ha összevakargatok az itthoni hardware kupacokból egy gépet. Inkáb nem, hardware témában mindig nagyon le vagyok pusztulva. Legalább 4 éves a legújabb gépem is :-D
  • A google app engine ennél lényegesen olcsóbb, talán a VPSplant-nál is olcsóbb lenne, hiszen a todomap nem valami CPU-intenzív alkalmazás a szerver oldalon. Viszont egy nagy rakás kódot ét kell hozzá írnom, az adatokat átmigrálni, és akkor megint csak ámerikában vagyunk, amit nem akarok. Plusz kicsit kemény megkötései vannak a környezetnek.
  • Valakinek valami ötlete?

2010. január 17., vasárnap

todomap 0.5.6 - über

A QA hiánya ide vezet: csodaszépen kipublikáltam egy javascript hibás todomap-et. Szóval most totál hulla szegény. Ilyenek ezek az alfás szoftverek, meg sajnos én is így összecsaptam a cuccot este.

Ismét eltellt egy vasárnap, itt van hát a friss todomap a hét fejlesztéseivel.

Felület:
  • Anon felhasználótól kérünk bejelentkezést mielött zászlót tűzhetne ki (101)
  • Búcsú az Atlanti óceántól: ha se a google jsapi, se a todomap saját geoip szolgáltatása nem tudja megmondani hogy hol vagy, akkor a lokalizáció. Azaz a hu.todomap.org magyarországra irányít az Atlanti óceán helyett, ami a régi megoldás volt.
  • Lokalizált térkép (119)
  • Csoport infowindow kinézet javítás
  • Mindegyik fül becsukható a részletes leírásban. És már a google térkép se esik szét, ha minden igaz.
  • Néhány egyéb javítás a lokalizáció körül

Technikai:
  • Frissítettem Spring 3.0-ra és Spring Security 3.0.1-re (amit tegnap adtak ki). Nem azért mert az jobb, de az OpenID AX egyáltalán nem működik a 2.x szérián. Hát ezzel megyeget...
  • Az infowindow-ban lecseréltem a kinézetet CSS alapúra az img tag helyett. Most már valamennyire látszik hogy ez egy interaktív játék lesz, de még nincsen teljesen behuzalozva. Csak a design kedvéért teszem ki, érdekel hogy mennyire tetszik.
A hétre még tervezek egy frissítést a következő vasárnapi elött, ha kész leszek pár további javítással és a szavazás/bookmark behuzalozásával.

2010. január 10., vasárnap

todomap 0.5.5 - kozmetika

Szokásos vasárnapi verzió még mindig a 0.5 szériából:
  • nagyító ikon a csoportok ablakában (103) ha rákattintassz, közelebb visz annyira, hogy a csoport szétessen darabjaira, meg persze középre is veszi.
  • 404 és 500-as oldal azoknak, akik megilyednek egy stack trace-től. (105, 106)
  • A gubanc részletes leírásánál nem a térképet mutatja elsőnek, hanem a leírást (113) nyilván haszontalan a megint térképet nézni ha pont onnan jöttél
  • Postai cím visszafejtés kezdőcím és probléma hely meghatározásánál (109, 110) Ez kicsit talán még kiforratlan és félreérthető, rá is húztam egy tooltipet (remélem valaki észreveszi egyszer). A címet a címet nem küldi el a szervernek, csak annyira jó, hogy a kliens oldalon a google geocoderrel kiszámoljuk vele a koordinátákat. Például ide még kellene egy autocomplete is, többek közt...

Köszi mindenkinek a visszajelzéseket, nagyon sok építő kritikát kaptam! Még egy ideig el leszek látva munkával, de meglesznek!

A virtuális szerver IO sebessége alulmúl mindent. Csak ennek köszönhető, hogy nem töröltem le mindent véletlenül amikor az új verziót installáltam. Hihetetlen, de sikerült ctrl-c-t nyomni még mielött bármit is letörölt volna. Persze van napi backup is. Legalább 20 perc volt, amíg a servlet container újraindult :-(

2010. január 5., kedd

Maven 404-ek

A todomap.org maven repoját úgy tűnik nem csak én használom, hanem páran mások is, nem tudom kik, az IP címet leszámítva, úgy látszik nálam találták meg amit kerestek. Nem baj, azért tettem oda hogy megtalálják... Viszont ez kiválló alkalmat ad arra, hogy megpróbáljam kielégíteni kiváncsiságomat: vajon mennyi 404-et generál a maven a repository szervereknek?

Az összes request a maven-től:
grep Java *.request.log | wc -l
3796

És ebből a 404:
grep 404.*Java *.request.log | wc -l
3618

Ez legtöbbször azért van, mert egyes artifactokhoz nem talál a maven pom file-t, ezért minden egyes alkalommal megpróbálja beszerezni hozzá, hogy feloldhassa a dependency-ket (hacsak nem -o opcióval hajtjuk éppen, de például continuous integration szerveren tipikusan nem).

Azt is megnéztem hogy szemre mi lehet a leggyakoribb oka a 404-nek: oracle jdbc driver :-) Érdekes listát kaphatnánk a nem maven-barát projectekből, ha nagyobb ismert repo szerverek logjaiba belenéznénk. Talán összeállíthatnánk egy fontossági listát arról hogy mihez lenne érdemes pom-ot hímezni akár kézzel is.

Egyébként nem tudom jól emlékeszem-e, valamikor még a maven 1.x alpha idején volt az ibiblio.org-nak egy félelmetesen hosszú 404 üzenete, amiben többszáz nyelv szlengjében elmondták azt, hogy "nem találom". Magyarul is persze. Hát nem csoda hogy eltünt :-)

2010. január 3., vasárnap

todomap 0.5.4 - nemzetközösülés

Ma délután becimkéztem a 0.5.4-es verziót, és most már a szerveren is fent van. Ez történt a 0.5.3 óta:
  • #24 - i18n. Már csak egy DNS módosítás kell és tesztelhető lesz a magyar TodoMap. update: kész is. úgy tűnik az interware-nél korán kezdődik a műszak
    Tegeződni fog, remélem ez senkinek nem lesz ellenszenves.
    Valamint sikerült egy hibát bele is tennem: #104 Nagyon egyszerű kis gubanc, de ilyenből nagyon sokat lehet csinálni.
  • #92 - IE ocsmányságok. Ebbe csak belerúgtam, már nem annyira vészes, de még mindig nem jó.
  • #102 - Delete. Szintén félkész állapotban ment ki :-( A szerver tudja, a kliensre is behuzaloztam de úgy megborította a kinézetet, hogy inkáb kikommenteztem.
És hát ez a 0.5.x iteráció igen rendesen kicsúszott a decemberből, így kénytelen vagyok egy pár hátramaradt tennivalót deprioritizálni és befejezni a 0.5-ből megmaradt rutinfeladatokat. Tapasztalatok ebből a körből:
  • A szoftver-lokalizáció agyhalál
  • A karácsony mégsem jó hegesztésre, meg a szilveszter sem

2010. január 1., péntek

TodoMap

Hali és boldog új évet!

Szóval tartoztam az előző évtizedből egy magyarázattal hogy mi az ötlet a todomap.org kisérlet mögött. A todomap.org egy olyan kis project, amiben térképen bejelölheted azokat a dolgokat, amik bántják a szemed. Legányolt vasútállomás, koszos utca, betört utcai lámpák, úthibák, elhagyott és lepusztult épületek, közlekedési vagy parkolási gondok, illegális hulladéklerakók, falfirkák, mocskos aluljárók, közbiztonság, zaj, szmog, kutyabajok és más higéniai problémák... hosszú lehetne a felsorolás és persze mindegyikre fel tudnék sorolni példákat néhány kilóméteres körzeten belül. Gondolom ezzel nem vagyok egyedül.

Viszont az egészet nem egy panasz-oldalnak szánom, éppen eleget (vagy túl sokat is) panaszkodunk már így is.
Elösször is, ezeknek hibáknak többnyire van hivatalos felelőse, akit értesíthetünk a dologról, és remélhetőleg örömmel fogadja. Bármilyen rendszer-integráció működhet, akár az old-school FTP-s filetransfer, e-mail, web service (az ennyire korszerű megoldásokon meglepődnék, de persze örülnék neki).
Másodszor pedig akit érdekel a dolog, az indíthat akár saját projectet is. Pl találsz egy rozsdás korlátot a környékeden és beregisztrálsz rá egy projectet, valaki felajánlhat hozzá festéket és higítót, más talán a rozsdamarót, harmadik ember talán a segítségét fogja felajánlani. Idealizált eset nyilván, de az még nem jelenti azt hogy ez nem működhet.

Ha te egy közmű felelőse vagy, a todomap.org szeretne téged összekötni azokkal akik az általad üzemltetett infrastruktúrát használják. Nem csak azt fogod tudni hogy hol vannak a problémák, de azt is hogy a felhasználóknak ez mennyire fáj számszerűleg.

Ha te vagy az állam (illetőleg egy párt), képet kaphatsz arról, hogy a polgárok mit tartanának fontosnak a környezetükben, jó esetben egészen pontos képet. A kommunikáció költségét lecsökkentjük, így sok olcsó input jön be, ami ráadásul már rangsorolva is van.

Ha te egy sima állampolgár vagy, mint én, akkor a todomap.org-on meg tudod osztani a többi állampolgárral a környéketek problémáit, tudod őket rangsorolni, RSS feedeken, e-mail-en stb-n keresztül értesítést kaphatsz arról hogy mi történik ezekkel a problémákkal, mi történik a környékeden egyáltalán. Ha kész vagy arra, hogy tegyél valamit a tágabb értelemben vett lakóhelyedért, akkor szintén számíthatsz némi informatikai támogatásra hozzá.

Ez a terv. Hogy állok ezzel... nem rosszul, de még nagyon sok van hátra. Sokat küzdök a UI dolgokkal, kevés érzékem van a 'usablity'-hoz és az esztétikához, viszont tucatnyi visszajelzést kaptam több tesztelőtől (akiknek +1x köszi!) Internet explorer-ben például csak a múlt héten volt lehetőségem megnézni és elképedni rajta mennyire szét van esve (köszi azoknak is, akik nem használnak internet explorer-t!) Az infrastruktúra egy részét kunyiztam, a másik része olcsó bér-virtual-host.

És szóval ez megy majd idén, a szokásos ganajlapátolás mellett :-) Meglátjuk mire lesz időm és erőm.