2011. december 21., szerda

hype-görbék

A múlt héten a google publikálta a google zeitgeist oldalt. Kiválogatott top keresések igazából a hirtelen emelkedések voltak, a folyamatosan nagy forgalmat generáló kulcsszavak mellett igazán jelentéktelennek tűnnek, ha összeméred őket. Tanulságok:

  1. Bulvár témáknál egyetlen dolog érdekel több embert: a pornó.
  2. Ezen belül nem tudom megállapítani hogy mi miért lett falkapott. Steve Jobs-on kívül ezekről az emberekről még az életben nem hallottam...

De hamár google trendsnél tartunk, pár másik trendet is akartam mutatni a szociális hálók világából.


iwiw: 3-4 év emelkedés után most már második évben zuhanórepülésben van az iwiw népszerűsége. 


Nem hiszem hogy meg tudnák állítani ezt a bukást, pláne nem a döbbenetes mennyiségű bannerrel és egyre nehezebben átlátható felülettel. (legalábbis ha félévente egyszer bejelentkezek)



Myspace: Az elöregedés elörehaladottabb állapotában van. 
És megintcsak valami kárörömet érzek a dolog miatt. A világ legrondább weboldalai tűnnek majd el, ha a myspace meghal egy napon. Ezt a dolgot az iwiw is megirígyelte a myspace-től, de szerencsére addigra már a kutyát nem érdekelt az egész.



Facebook: szintén 3-4 év nagyon komoly emelkedés után, de nekem úgy tűnik, hogy ez az első év stagnálás.
A facebook azért érdekes, mert mindenhova beintegrálta magát, és egészen ügyesen csinálták. Websiteok milliói építenek valamilyen facebook funkcióra. Pl a like. Vajon ez megakadályozza majd a bukást?
Vagy az hogy kiregisztrálni nehezebb mint egy kötélen egyensúlyozva adóbevallást kitölteni? (A szar nyomtatványkitöltővel akár.)
Nagyon kiváncsi vagyok, hogy mit látok majd ezen a görbén jövőre. Most azt tippelném, hogy esést. Valahogy most elérte a csúcsot, kaptak érte oszkárdijat, címlapcikket a times-ban meg pármilliárd dollárt és kész, leereszt a lufi.


Google plus: a forradalom érdeklődés hiányában elmarad
Ezt mondjuk most még korai temetni, de 1 év múlva már valószinűleg nem lesz az.

Ami nekem nem tetszik a szociális hálók világából az az együttműködés és nyíltság tökéletes hiánya. Ez a google-plusra is igaz. A buzz megtörte kicsit a jeget ezen a téren, de ez a projekt már alulról szagolja. A jelenlegi helyzet ugyanis az, hogy a google nem csak az apit gyalulta le és a gmail-ből szedte ki, de google plus oldalakról is eltüntette. Szóval valószinűleg a legtöbb a kisérleti szerverem merevlemezén maradt meg belőle. Majd megpróbálok valami tréfás grafikát kerekíteni belőle (illetve bárkit érdekelne egy ilyen project?)

Szóval úgy tűnik a "social web" végre a zuhanórepülés státuszba kerül. Ha hihetünk a hype görbének, most egy recesszió után a produktív fensíkra kerülhet a technológia. Vagy egyszerűen csak megdöglik és kész :-)

2011. december 2., péntek

Java kétségek

A múlt héten két ismertebb java podcast, elösször a basement coders, majd a java posse is azzal a kérdéssel foglalkozott, hogy vajon van-e jövő a java programozásban. A basement coders egyszerű választ adott, had fordítsam le magyarra:
Java programozással több pénzt lehet keresni, mint python vagy ruby programozással. Ebből a pénzből lehet piros ferrárit venni, ti meg python köcsögök biciklizzetek...
Söt -ezt is elmondta az arc- a legkirályabb cobol programozónak lenni mert abból már nemcsak ferrárit, de akár űrhajót is vehetsz, saját parkolóval az ISS-en. Szivesen pofánvertem volna, ha lehetne remoteból is, viszont sajnos jól mondta. A pénz jelentős motiváció ha munkáról van szó, és pedig munkáról van szó. Azt azért nagyon sajnálom, ha egyeseknek ez az egyetlen motivációjuk.
A java posse azért kicsit intelektuálisabban közelítette meg a kérdést, ennek megfelelően a véleményüket nem tudnám pár sorban összegezni.

De a lényeg elég pofonegyszerű. A java közösség nagyon elbizonytalanodott az utóbbi 2-3 évben. Ez nem is igazán most kezdődött:
  • Az utóbbi 2-3 évben elterjedt egy csomó alternatív JRE nyelv: groovy, scala, clojure. A groovy persze itt van már jó 6-7 éve.
  • Már korábban elterjedt egy alternatív alkalmazásfejlesztési módszer az Enterprise cimke nélkül. Ez a lightweight és az enterprise nem nagyon fér meg egy cimke alatt.
  • Az Oracle opensource stratégiája nem mindenkinek tetszik. Meg hát nem csak az opensource stratégiája nem, de a Sun alkalmazottak jó része is elmenekült az egyesülés után. Az Oracle pereket és jogvitákat hozott, nem valami olyasmit, ami nagyon hiányozna bárkinek is.
  • A java nyelv fejlődése nem a régi, a java 7-re 5 évet kellett várni (és még mennyit kell majd) és ami benne van az hát elég szerény. Azért remélem ezen a téren lesz még javulás, ha az Oracle nem vágott volna ki egyes speckókat a java 7-ből, még ennyi se lenne. 5 évig vártunk a clojure-kre és nem lett belőle semmi. Hatalmas meglepetés lesz ha valaha egyszer meglesz.

2011. december 1., csütörtök

timetraktor

Sajnos nem láttam még értelmes timetrackert, pedig láttam néhányat. Például a D-nél egy fél évre lehalt a timetracker szervere. Amikor visszajött, megint kérték mindenkitől, hogy visszamenőleg is írja be. Fél évre visszamenőleg :-) Az egyik tesztelősrác összeütött egy zseniális tesztet, ami kitöltötte autómatikusan. Innetől a bürokraták megint boldogok voltak. Ennyi kellett csak hozzá! Az üzemeltetőknek ennél sokkal durvább volt, nekik 10-15 percenként be kellett írniuk, hogy mivel foglalkoznak. Szintén bevetették a saját megoldásukat, az egyik csákó ott egy pythonos GUI-t dobott össze (egész profin nézett ki), ami bár felpopuppol neki időnként, de volt rajta egy gomb, hogy "The same as previous". Ez bemásolta az előzőt és el is tünt az ablak azonnal.
Klassz megoldások.
Volt egy saját megoldásom is. Nem klassz, csak vicces: egyszerűen csak abbahagytam a timesheet írását - ez amúgy jellemző rám, nekem tavasszal se az adóbevallás jut eszembe. Eredmény: semmi, a következő 2-3 évben senkinek sem tünt fel. Azaz valószinűleg ez egy riport volt régről, amit már senki sem olvasott el amikor ott dolgoztam. Pedig egész sok időm került elba...ra ott. Mellesleg a projectem se volt felvéve, szóval úgyis csak kamuzni tudtam volna benne.
A jelenlegi timetrackernek még kell valami hegesztés. Azt látom hogy sikítanak érte, ha nem töltöm ki, de akármi is lehet benne. Például egy irodán kívüli munkanapot beírtam, és szóltak hogy írjam be hogy mikor jöttem és mikor mentem. De hát nem jöttem be, nem mentem el, egyáltalán nem voltam itt. Akkor mit írjak be? :-) Akármit. Az jó, mert az nagyon könnyen automatizálható.

Én ezt tartanám értelmesnek:
Az idő nem számít, gazdálkodj vele úgy, ahogy tudsz. Csinálj valami értelmeset, vidd elöbbre a projectet.

A szoftverfejlesztés nem gyártási folyamat.