A Google Compute Engine-n ha csinálsz egy 1 TB-os merevlemezt, akkor az a mai árazás szerint az havi 102 USD-be fog kerülni. 102 USD az ma 23.000 forint vagy úgy 2.000 korona. Ebben még nincs benne az ÁFA - ami Magyarországon a legkevésbé sem elhanyagolható tényező.
Ezért az árért a sarki hardver boltban alkudozás nélkül kapsz egy 1 TB-os merevlemezt 2 év garanciával, ebben már benne van az ÁFA is.
A GCE minden I/O műveletet kiszámláz. A bevásárolt merevlemez ilyet nem csinál, viszont áramot zabál.
Sebesség: Egy GCE gépemen kipróbátam egy dd paranccsal felszívni egy 20 GB-os lemez tartalmát a /dev/null-ba. Elsőre 90 MB/sec sebesség jött ki, de aztán egy másik diskről próbáltam ugyanezt és azzal csak 30 MB/sec jött. Az írási sebességben voltak hasonló eltérések, de az persze egy kategóriával lassabb volt. A Compute Engine SLA egy szóval nem említi, hogy mennyivel kellene jönnie. Bízzuk a szerencsére.
Ugyanez egy sima merevlemeznél mondjuk elég egyszerű, egy sima bolti SATA vincsitől számíthatsz 100 MB/sec sustained read, és úgy 80-90 MB/sec sustained write sebességre.
Ha már GCE SLA: Jól értem hogy 5% unplanned downtime esetén visszakapom az ár felét? Több mint egy nap havonta és csak a fele? Ez nem hangzik jól, annyinál már az egészet hagynám a fenébe. És havi fél óra downtime belefér? Nem tűnik úgy, hogy nagy megbízhatóság lett az árba belekalkulálva.
A GCE csak egy példa. Sokkal olcsóbban is lehet virtuális szervert szerezni a sufni webappjainknak, de szerintem még sokat kell hogy alakuljon a publikus felhők árazása.