Középiskolában kb 20 fős osztályban volt 5 lány, ez talán még ma sem számítana egy döbbenetesen rossz aránynak egy informatikai középiskolában. Az 5 lányból 4 alkotta az osztályelsők csoportját, ők mindenből jók voltak. Ennek ellenére az utolsó év végén a szak egyik vezető tanára az értékelésben elmondta, hogy bár ez nagyon szép eredmény, ez egy "férfi szakma".
Ezt lehet úgy is nézni, hogy persze ez is egy vélemény, de ezek tizenéves lányok voltak és szerintem komolyan szivükre vették. Csak ültünk és kussoltunk, ahogy szoktuk, senki nem kérdezte hogy mire gondol, kell-e 50 kilós szervereket felcipelni a tizedikre gyalog, vagy tettlegességig elmenni a singleton pattern feletti vitában.
A másik iskolai élményem a témában az ELTE-ről Lakatos László tanárúr munkássága, aki matematika gyakorlatot tartott akkoriban. Ő egy ijesztően furcsa alak, az elejétől a végéig görcsösen vigyorgott órákon, szúrós megjegyzéseket tett a hallgatókra általában de a lányokra határozottan rászállt. Ribancnak és suttyónak nézett mindenkit és nem tartotta vissza a véleményét, én valamennyire megszoktam azokat, akik nincsenek magas véleménnyel rólam, de a lányok máshogy viszonyultak ehhez. Egész kemény csajok jártak az esti szakra, de az első félév második felére már egyetlen lány se járt be az óráira, kénytelen volt minket szórakoztatni olyan kérdésekkel, mint hogy biztosan százezreket fogunk keresni (höhh...), milyen fasza autónk lesz, mert a suttyókat mivel lehetne ugratni.
Nálam már messze túl lenne a határon az amit ő csinált, de az ELTE-nek ez a 2000-es évek elején még teljesen oké volt, meg ahogy nézem a kar dolgozóinak névsorát még most is az.
Azt hiszem ennyi elég is lenne ahhoz, hogy ne csodálkozzunk a helyzeten.
Munkahelyen nagyon ritkán dolgozok együtt szoftverfejlesztő nőkkel. Legutóbb az előző munkahelyemen ült mellettem egy lány néhány hónapig. Ő szándékán kívül a külsejével nagy figyelmet vont magára. Illetve hagyjuk ezt az érthetetlen hiper-korrektséget, egyszerűen nagy mellei voltak, ez egyszerűen matematikai tény. Érdekes volt, hogy mennyi hülyét vonzott oda. Persze voltak normálisan barátai is, de jöttek rá a hülyék, és bár egyébként barátságos nő volt, időnként határozottan el kellett küldenie valakit a halál farkára. Úgy tűnik, ez a képesség nőknek alapfeltétel a túléléshez a szakmában.
Szóval annyira nem lehet frankó nőként ezt a szakmát hajtani, de lehet másikat se könnyebb.
Ötletek a korrekcióra...
Szerintem nem csak a nők kedvéért, hanem a magunkért is, visszább kellene venni a munka kocsmai verekedés jellegéből. Nekem sincs hozzá semmi kedvem.
Talán már iskolákban tisztázni kellene, hogy a munkahelyi csajozás nem annyira pöpec ötlet.
Az, hogy külön közösségeket és cégeket hozzanak létre nőknek, az nekem teljesen abszurd.
2017. január 10., kedd
2017. január 1., vasárnap
lights out
Lights Out Management. Ezt túrom mostanában amikor van kis időm, érdekes téma egy régi, de nem elfelejtett ötletemmel kapcsolatban.
A nyilvánvaló hátrányok:
Az IPMI nem csak arra jó, hogy ki-be kapcsolgasd a szervert, tudsz vele:
Az oVirt-ben például ez úgy történik, hogy a management szerver egy host-ot kér meg, hogy az ébressze fel a másik hostot. Nyilván legalább egy hostot mindig ébren kell tartani, de nem ez a kifogásom ellene. Nem tetszik az at ötlet, hogy a hostok számára elérhetővé teszik a management interface-t, túl nagy felületet ad a támadásra.
A kerub-ban inkáb a kontrollert akarom használni erre a célra, ehhez viszont írnom kell egy minimalista IPMI klienst, valamint a fenti redfish dev env szintén nagyon jó lenne... Jó sok meló lesz, lássunk hát hozzá :)
Boldog buékot.
A desktop-gagyi
A legtöbb PC, még a nyomi kis NUC is tartalmaz egy Wake ON Lan nevű feature-t. Ez elég egyszerű, egy UDP broadcastot kell küldeni a hálózatra, legyen benne egy speciális header és utánna 6-szor megismételve Csipkerózsika MAC address-e. Lássanak csodát, Csipkerozmária felébred és bootolni kezd... ha engedélyezve van ez a BIOS-ában persze.A nyilvánvaló hátrányok:
- akárki megcsinálhatja, semmilyen azonosítás nem kell hozzá
- csak a helyi hálózaton működik mert a router valószinűleg eldobja
- semmilyen választ nem kapsz róla
- megbízhatatlan, pl ha kihúzod a dugót és visszadugod, lehet hogy nem kapcsol be újra egészen egy teljes indításig
A gáz...
Szervereknél elterjedt szabvány az IPMI. Ez majdnem minden szerverben megvan - illetve a OpenCompute minimalista cuccokban alighanem nincs, de olyan senkinek sincs.Az IPMI nem csak arra jó, hogy ki-be kapcsolgasd a szervert, tudsz vele:
- konzolhoz csatlakozni
- sensor információkat olvasni
- akár boot médiumot is feltölteni - például erről már szivesen lemondanék
- UDP - vajon miért?
- Sajnos nem biztonságos, és a világon mindent meg lehet vele csinálni (lásd fent)
- A legtöbb vendor egy kis java applettel teszi hozzáférhetővé - ne tessék... java applet 2017-ben!!!
A trendi
Az IPMI trónfosztására készül egy RedFish nevű specifikáció. Ez egy REST, http + JSON alapú dolog, amihez egyszerű akármilyen klienst fabrikálni. Elég érdekes, például lehet vele blade szervereket is buherálni, egyetlen management felület ad hozzáférést az összes blade-hez. A hátrányait még senki sem ismeri, annyira új, de nyilván emiatt csak újonnan lehet beszerezni, tesztelésre és fejlesztésre ez kicsit talán drága nekem. Az az ötlet, hogy egy szoftveres megoldással helyettesítem, egy vagy több VM-et indítana el libvirt-en keresztül, de végül úgyis igazi hardverrel kellene tesztelni. Sebaj, majdcsak megszán valaki...Helyzet
Szóval a következő években érkező új szerver típusok többnyire redfish-sel érkeznek majd, de ott lesz rajtuk az IPMI is, mert azt mindenki ismeri és támogatja. Gyanús, hogy nem lehet választani, hogy csak redfish legyen vagy IPMI. Van az alaplapon egy jumper, azzal lehet kikapcsolni a teljes BMC-t, akkor nem lesz egyik se.Az oVirt-ben például ez úgy történik, hogy a management szerver egy host-ot kér meg, hogy az ébressze fel a másik hostot. Nyilván legalább egy hostot mindig ébren kell tartani, de nem ez a kifogásom ellene. Nem tetszik az at ötlet, hogy a hostok számára elérhetővé teszik a management interface-t, túl nagy felületet ad a támadásra.
A kerub-ban inkáb a kontrollert akarom használni erre a célra, ehhez viszont írnom kell egy minimalista IPMI klienst, valamint a fenti redfish dev env szintén nagyon jó lenne... Jó sok meló lesz, lássunk hát hozzá :)
Boldog buékot.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)